بخش 1 | تعاریف
بخش 2 | خرید و فروش
بخش 3 | دریافت و پرداخت
بخش 4 | مالی
بخش 5 مباحث ترکیبی
بخش 6 | معرفی کلی نرم‌افزار

سرفصل: فرم تخفیفات مبلغی (۹ دقیقه)

طرح تخفیفات

طرح تخفیفات یکی از بخش‌های مهم در انواع نرم‌افزارهای حسابداری است. به همین دلیل می‌توانید انواع مختلفی از طرح‌های تخفیفات را بر روی این نرم‌افزار هم مشاهده نمایید. معمولاً تخفیفات بخش موردعلاقه مشتریان است و همیشه علاقه دارند تا بتوانند مقداری تخفیف دریافت نمایند. گاهی در برخی مبالغ محاسبه درصدهای تخفیف کار آسانی نیست. ازاین‌رو طرح تخفیفات در نرم‌افزار حسابداری پارسیک به شما کمک می‌کند تا به‌راحتی این مبالغ را محاسبه کنید. یکی از این طرح‌ها، طرح تخفیفات مبلغ است. 

با این طرح می‌توانید مبلغی برای خرید مشخص نمایید و چند درصد تخفیف دهید. به طور مثال مشتریان با ۲ میلیون تومان خرید می‌توانند چند درصد تخفیف دریافت کنند. خوب است بدانید که با هر مقدار عددی که تعیین کنید، نرم افزار می‌تواند درصد آن را هم مشخص کند. 

با ذکر یک مثال کمک می‌کنیم که بهتر این موضوع را درک کنید. برای مثال تا سقف ۱ میلیون تومان صفر درصد، ۲ میلیون تومان ۲ درصد، ۳ میلیون تومان ۳ درصد و این روال همین‌گونه ادامه دارد و حتی از یک حدی به بعد می‌توانید درصد را خودتان مشخص کنید. مثلاً برای خرید بالای ۵ میلیون تومان ۵ درصد تخفیف لحاظ شود. 

طرح تخفیفات

طرح تخفیفات مبلغی عادی و طبقاتی

بخشی از پنجره این طرح دو گزینه عادی و طبقاتی دارد که با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. چنانچه طرح عادی و طبقاتی را فعال نکنید، به طور پیش‌فرض عمل نمی‌کنند. 

طرح تخفیفات مبلغی عادی

برای فعال‌سازی طرح تخفیفات عادی لازم است به منوی “تنظیمات خرید و فروش” بروید و گزینه فعال بودن طرح تخفیفات مبلغی را کلیک کرده و ثبت نمایید. بعد از آن می‌توانید به منوی “فاکتور فروش” بروید و به‌راحتی از این طرح استفاده کنید. این طرح بلافاصله فعال می‌شود. برای اینکه مطمئن شوید که این طرح برای شما فعال شده است یا خیر، یک فاکتور جدید ثبت کنید و مبلغ تخفیف را بررسی کنید.

طرح تخفیفاتی طبقاتی

محاسبات طبقاتی مقداری متفاوت و هوشمندانه‌تر است. این محاسبات به دقت فراوانی نیاز دارند. این طرح به سادگی طرح عادی نیست و به محاسبات بیشتری نیاز دارد. البته که با فعال‌سازی طرح طبقاتی، نرم‌افزار به طور خودکار تمام محاسبات را انجام می‌دهد و نیازی به محاسبه کردن ندارید.

تفاوت طرح تخفیفاتی مبلغی عادی و طبقاتی

با ذکر یک مثال ساده می‌توان تفاوت میان طرح عادی و طبقاتی را بیان نمود. در تخفیفات عادی گفتیم برای ۱ میلیون تومان صفر درصد تخفیف و برای ۲ میلیون تومان ۲ درصد تخفیف. تفاوت میان طرح عادی و طبقاتی در نوع محاسبات آن‌ها است. در طرح عادی خرید یک میلیون و پانصد تومان با به دلیل که بین ۱ میلیون و ۲ میلیون قرار دارد، با همان ۲ درصد محاسبه می‌شود. به این صورت که

  • در طرح عادی محاسبات به این‌گونه است که یک میلیون و پانصد هزار تومان در ۰.۰۲ ضرب شده و ۳۰ هزارتومان تخفیف لحاظ می‌شود.

(۱۵۰۰۰۰۰ × ۰.۰۲ = ۳۰۰۰۰)

  • در طرح تخفیفاتی این محاسبات متفاوت است. در ابتدا یک میلیون ضرب در صفر درصد شده و سپس به‌علاوه پانصد هزار تومان می‌شود. پس از آن ضرب در ۰.۰۲ می‌شود. در نتیجه مقدار تخفیف در این محاسبات ۱۰ هزار تومان می‌شود.

(۱۵۰۰۰۰۰ × ۰ + ۵۰۰۰۰۰ × ۰.۰۲ = ۱۰۰۰۰)

هر گاه که به این تخفیفات نیازی نداشتید می‌توانید از منوی تنظیمات، گزینه فعال بودن طرح تخفیفات مبلغی را غیرفعال کنید. علاوه بر تخفیفات مبلغی، تخفیفات دیگری همچون حجمی و نقدی نیز در این نرم‌افزار وجود دارند که وابسته به شرایط خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. 

پارسیک حساب
پارسیک در تهران